czwartek, 1 maja 2025

USA i Ukraina podpisały umowę surowcową

USA i Ukraina podpisały umowę surowcową, 01.05.2025 r.

USA I UKRAINA PODPISAŁY UMOWĘ SUROWCOWĄ. 1 maja 2025 roku.

Zwrotów akcji w tej historii było tyle, że trudno się w nich zorientować. Po trudnych negocjacjach USA i Ukraina dziś w nocy jednak podpisały umowę surowcową, mimo zagrożenia niepowodzeniem w ostatniej chwili, o czym informował Financial Times 

Scott Bessant, sekretarz skarbu USA, cytowany przez Ukrainska Pravda in English: „Ta umowa wysyła Rosji jasny sygnał, że administracja Trumpa jest zobowiązana do procesu pokojowego skoncentrowanego na wolnej, suwerennej i prosperującej Ukrainie w perspektywie długoterminowej. Prezydent Trump wyobraził sobie to partnerstwo między narodem amerykańskim a narodem ukraińskim, aby zademonstrować zaangażowanie obu stron na rzecz trwałego pokoju i dobrobytu na Ukrainie. I, aby było jasne, żadnemu narodowi ani osobie, która sfinansowała lub zaopatrywała rosyjską machinę wojenną, nie będzie wolno czerpać korzyści z odbudowy Ukrainy”.

Co zawiera umowa, a czego nie?

- Wszystkie zasoby pozostają własnością Ukrainy – jest to zapisane w umowie.

- Fundusz inwestycyjny tworzony jest w proporcjach 50/50. Funduszem będą wspólnie zarządzać Ukraina i Stany Zjednoczone. Żadna ze stron nie uzyska dominującego głosu.

- Umowa nie przewiduje żadnych zmian w procesach prywatyzacyjnych ani w zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi – nadal będą one własnością Ukrainy. Firmy takie jak Ukrnafta i Energoatom pozostają własnością państwa.

- W umowie nie ma żadnej wzmianki o zobowiązaniach Ukrainy wobec Stanów Zjednoczonych.

- Umowa jest zgodna z Konstytucją i nie zmienia kursu integracji europejskiej.

- Dokument jest zgodny z prawem krajowym i nie jest sprzeczny z żadnymi zobowiązaniami międzynarodowymi Ukrainy.

- Fundusz będzie zasilany przychodami wyłącznie z nowych licencji. Dotyczy to 50% środków z nowych licencji na projekty z zakresu materiałów krytycznych oraz ropy i gazu, które zostaną przekazane do budżetu po utworzeniu Funduszu. Do Funduszu nie wlicza się dochodów z projektów już rozpoczętych ani przychodów przewidzianych w budżecie.

- Zmiany legislacyjne są jedynie trafione. Aby Fundusz mógł funkcjonować, konieczna jest jedynie zmiana Kodeksu Budżetowego. Samo Porozumienie musi zostać ratyfikowane przez Radę Najwyższą.

- Stany Zjednoczone pomogą Ukrainie przyciągnąć inwestycje, technologie i innowacje za pośrednictwem agencji DFC (Development Finance Corporation).

- Dochody i składki Funduszu nie podlegają opodatkowaniu ani w Stanach Zjednoczonych, ani na Ukrainie.

Czy to będzie zwrot w relacjach Ukrainy z USA oraz w podejściu Donalda Trumpa do Putina?

Źródło: Piotr Kaszuwara Dziennikarz / Twitter.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz