wtorek, 1 lutego 2022

78. rocznica Akcji „Kutschera”

Franz Kutschera (1904-1944)

Dziś (tj. 01.02.2022 r.) obchodzimy 78. rocznicę Akcji „Kutschera” czyli udanego zamachu żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę (SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei), dokonanego 1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Operacja była najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza hitlerowskiego, która została przeprowadzona przez Armię Krajową w czasie II Wojny Światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Materiał wideo przedstawiający Akcję „Kutschera”:

https://www.dailymotion.com/video/x724usw

Jakie były skutki Akcji „Kutschera”:

"Od wielkiego dzwonu udawało się zabić jakąś większą figurę, jak choćby SS-Brigadeführera Franza Kutscherę, którego AK zastrzeliła w niezwykle kosztownej akcji 1 lutego 1944 roku. Zysk z takich zamachów dla sprawy polskiej był żaden, a koszta ogromne. Niemcy bowiem niemal za każdym razem w odwecie metodycznie mordowali po kilkudziesięciu Polaków. ZA KUTSCHERĘ ZABITO 300 ZAKŁADNIKÓW, a za słynnego konfidenta z Gestapo z Kielc Franza Wittka - 180. Nawet za wyeliminowanie kolaborującego z okupantem aktora Igo Syma Gestapo zamordowało 21 zakładników, a kilkudziesięciu innych wysłano do Auschwitz. Dlatego rację miał kapelan Armii Krajowej ksiądz Jerzy Mirewicz, gdy mówił Jean-Francois Steinerowi, że naród polski szałowi sadystycznemu niemieckiego narodu przeciwstawił równie nieopanowany szał masochistyczny." – Piotr Zychowicz, Obłęd '44.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz