ZSU [Siły Zbrojne Ukrainy] jak Deutsches Heer w 1918
Ołeksandr Syrski (tj. ukraiński generał, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy) i inni oficerowie Sił Zbrojnych Ukrainy podczas narady, Maj 2025 r.
Długotrwała wojna pozycyjna zawsze oznacza zagładę piechoty. W sposób oczywisty problem dotyka mocniej stronę konfliktu z dużo mniejszą liczbą mężczyzn w wieku poborowym. W rezultacie w 3-4 roku wojny w jego armii rozwijają się jednostki - kadłubki, w których etaty pododdziałów wsparcia i tyłowych są wypełnione niemal w 100 proc, natomiast brakuje kompletnie ludzi w pododdziałach liniowych. Tak jest obecnie w ZSU, tak było w Deutsches Heer w 1918. Stan dywizji niemieckiej 6 Armii walczącej w październiku 1918 r. na froncie zachodnim przykładowo wynosił: 4DP - ok 1000 żołnierzy i 300 ckm, 23 Dywizja Odwodowa - 1500 żołnierzy i 270 ckm. Niemal 50 proc. ich stanów osobowych stanowiły wówczas obsługi broni maszynowej. Ciężar walki spoczywał w 1918 r. w niemieckiej armii na artylerii i gniazdach broni maszynowej. Natomiast w 2024 r. w ZSU spoczywa na artylerii i dronach fpv.
Podobieństw jest więcej. Niemiecka armia z powodu braków etatowych w piechocie do obrony poszczególnych odcinków i rejonów obrony tworzyła w 1918 r. grupy bojowe (Kampfgruppen) na bazie pułków. Ukr robią dokładnie to samo tyle że na bazie batalionów i kompanii. Niemcy stosowali taktykę wprowadzania w błąd przeciwnika co do przebiegu głównej linii obrony. Kampgruppen przemieszczały się wzdłuż i w głąb pozycji, sprawiając wrażenie ciągłego frontu. Wydaje się że ukr batalionowe i kompanijne grupy bojowe także stosują w jakimś zakresie taką taktykę. Pod koniec Pierwszej Wojny Światowej niemieckie armie na froncie zachodnim rozpoczęły powolny odwrót stosując na skalę wręcz strategiczną działania opóźniające. Co kilka km tworzono kolejną pośrednią linię obrony na której - w oparciu o korzystne warunki terenowe - starano najdłużej jak się da bronić a następnie celowo opuszczano. Wydaje się że ukr w rejonie od Wełyka Nowosiłka do Siewierska również stosują w pewnym zakresie taką taktykę. Ostatecznie jednak wszystko to na niewiele się zdało i Niemcy w 1918 r. kapitulowali. Co czeka Ukrainę?
Źródło: Thorkill / Twitter, 14.05.2025.
Zdjęcie: Ołeksandr Syrski (tj. ukraiński generał, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy) i inni oficerowie Sił Zbrojnych Ukrainy podczas narady, Maj 2025 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz