Janina Żubryd (ur. nie wiadomo - zm. 24 października 1946 w Malinówce koło Brzozowa) - żołnierz partyzanckiego, antykomunistycznego oddziału NSZ "Zuch", żona majora Antoniego Żubryda.
Antoni Żubryd ps. Zuch (ur. 1918 w Sanoku - zm. 24 października 1946 w Malinówce koło Brzozowa) - major piechoty Wojska Polskiego oraz major NSZ, dowódca Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ "Zuch" działającego na terenie ziemi sanockiej w latach 1945-1946.
Dzisiaj mija 68. rocznica zamordowania majora Antoniego Żubryda ps. Zuch i jego ciężarnej żony Janiny Żubryd w Malinówce koło Brzozowa na Podkarpaciu przez Jerzego Vaulina - agenta UB, wcześniej żołnierza AK. Ten zdrajca w lecie 1946 roku podjął współpracę z UB - tajną policją komunistyczną działającą w Polsce, a następnie nawiązał współpracę z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonym przez majora Antoniego Żubryda ps. „Zuch”. 24 października 1946 r. w lesie w pobliżu wsi Malinówka w powiecie brzozowskim, Vaulin strzałem w tył głowy pozbawił życia Antoniego Żubryda oraz jego będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę Janinę. Następnego dnia funkcjonariusze bezpieki zabrali zwłoki. Pięcioletniego syna państwa Żubrydów - Janusza adoptowali krewni, zakazując mu mówić, czyim jest synem i zakazując używania nazwiska ojca. Dzisiaj nazywa się Janusz Niemiec nosząc nazwisko przybranych rodziców. Sprawa zabójstwa Antoniego Żubryda toczyła się od grudnia 1946 roku i ostatecznie została umorzona przez Sąd Okręgowy w Krośnie z powodu przedawnienia, a Sam Vaulin podsumował proces słowami: „Nie czuję pokuty, jest to moje największe bojowe przeżycie, zakończone zwycięstwem”. Uniewinniony morderca jest dziś znanym dziennikarzem i reżyserem, który nakręcił około 20 filmów, nagradzanych przez Ministra Obrony Narodowej, ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie oraz PWSTiF w Łodzi. Po 50-ciu latach, na łamach ”Gazety Wyborczej” publicznie przyznał się do dokonanego mordu, a do syna Antoniego Żubryda wysłał list, w którym wyjaśnił, że zabicie jego ojca sprawiło mu przyjemność i może o tym otwarcie mówić, ponieważ sprawa się przedawniła. Ów list stał się inspiracją i kanwą dokumentalnego filmu Iwony Bartólewskiej pt.: „List do syna”, który jest próbą odtworzenia historii morderstwa Antoniego Żubryda, dokonanego przed laty przez Jerzego Vaulina. Film jednak został zablokowany w 2001 roku w TVP przez samego Vaulina pod zarzutem wykorzystania „utworu literackiego” w postaci listu, choć takie zabiegi w historii filmu są znane i powszechne. Do dzisiaj nie odnaleziono miejsca pochówku Antoniego Żubryda i jego żony. Tylko krzyż w Malinówce jest niemym świadectwem okrutnej zbrodni, do której osądzenia zabrakło czasu w wolnej Polsce.
Spoczywajcie w pokoju.
MY MAJORA PAMIĘTAMY, KOMUNISTOM ŻYĆ NIE DAMY! ZUCH, ZUCH, ZUCH!
Utwór najlepiej oddający historię państwa Żubrydów:
https://www.youtube.com/watch?v=bHXuEyq3EUw
UWAGA! Część tekstu z tego artykułu nie należy do mnie. Użyłem go po to aby jak najlepiej odzwierciedlić historię państwa Żubrydów. Zrzekam się do nich praw. Wszystkie zdjęcia zostały użyte tylko i wyłącznie dla celów edukacyjnych. Nie czerpię żadnych korzyści majątkowych z ich wykorzystania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz